Case: Sitoutuneisuutta ja konversiota, Espanjan matkailutoimisto (Tourspain)

Monipuolisella sisällöllä sitoutuneisuutta ja konversioita

Espanjan Matkailutoimistolle (Tourspain) tehtiin kaksi kampanjakokonaisuutta Napsu.fi ja Top10matkatarjoukset.com sivustoilla, kampanja lähti käyntiin syksyllä 2019 ja jatkui alkuvuoteen 2020 saakka. 

Kampanjan tavoitteet 

  • Herättää kiinnostus matkustaa Espanjaan, sekä antaa erilaisia vinkkejä tutuistakin kohteista.
  • Saada kasvatettua asiakasrekisterikantaa, eli kerätä markkinointilupia.

Erilaisia somesisältöjä ja sääkohdennus

Napsu.fi:n kanssa tehdyssä kilpailussa ihmiset pystyivät leikkisästi selvittämään mikä on heidän espanjankielinen nimensä. Palkintona osallistujien kesken arvottiin Samsoniten matkalaukku. Kilpailulle tehtiin myös oma minisaitti, jota nostettiiin Napsu.fi:n Facebook sivustolla.  

Lisäksi kampanja-aikana nostettiin Napsun sää -osiossa Espanjan aurinkoisimpia kohteita.

  • Kattavuus 141 900 
  • Sitoutumisia 17 300 

Uutiskirjeet somen rinnalle 

TOP10matkatarjousten uutiskirjeissä esiteltiin Kanarian viisi upeaa kohdetta. Lisäksi lanseerattiin kilpailu, jonka palkintona arvottiin matka Kanarialle. 

Kampanjakokonaisuus sisälsi uutiskirjeiden lisäksi Facebook-kilpailun ja kampanjasivuston.

  • Uutiskirjeitä lähetettiin yhteensä 1 165 000, avaus% 17,2
  • Sitoutumisia 17 300
  • Markkinointilupia saatiin yli 40 000, tuplasti enemmän kuin alkuperäinen tavoite.
  • Lisäksi kampanjasivustoon kävi tutustumassa  139 000 uniikkia kävijää
  •  

Kiinnostuitko?

Olemme täällä sinua varten. Jos Nostemedian digitaalisen markkinoinnin palvelut kiinnostavat sinua, tartu puhelimeen tai jätä yhteystietosi meille. Tehdään yhdessä vaikuttavaa ja tehokasta markkinointia!

Mainostajat: Harri 040 353 3090

Yhteistyö, julkaisijat: Heidi 040 359 2328 

Yhteystiedot

Y-tunnus: 2655637-3

Ruoholahdenkatu 14
00180 Helsinki
+358 40 3592 328

Sari Krause

sari@nostemedia.fi
040 451 6519

Harri Virtanen

harri@nostemedia.fi
040 353 3090

Mikael Teperi

mikael@nostemedia.fi
040 356 1332

Heidi Hurskainen

heidi@nostemedia.fi
040 359 2328

Toni Olkkonen

toni@nostemedia.fi
040 085 3523

Anna Turunen

anna@nostemedia.fi
040 838 4328

Antti Kaiponen

antti@nostemedia.fi
050 537 2305